5 Aralık 2011 Pazartesi

Kalabalık Yeni Yıl Sofraları

Pınar'la aynı masada oturup da yeni yıl ruhuna bu kadar uzak kalabilmiş ve hala bu konuda bir post yayınlamamış olmam bir mucize aslında..Sürekli çalan bin bir çeşit ''Jingle Bells'' ile çoktan bilinçaltıma yerleşmiş durumda...
Yeni yıl umutları,neşesi, renkli süsleri,hediyeleri,şarkıları ile aslında inanılmaz bir büyü, 20 Aralık gibi bende artmaya başlayan  heyecan , hediyelerin verilmesine yaklaşıldıkça karnımda kelebekler varmış gibi bir etki yapar..Yoooo.. derdim hediye almaktan çok , herkesin beğenisine göre özenle aldığım hediyeleri vermektir aslında.Kalabalık yılbaşı gecelerine alışığım ben, aile veya arkadaşlarla ama hep kalabalık olduk.Annem günler evelinden başlar hazırlanmaya,hindi ve yanında harika ciğerli, kestaneli iç pilavı,çeşit çeşit salatalar ,yemekler,çerezler ...Babam içeceklerden sorumludur,bir yandan da annem üzerinden harika sofranın iltifatlarını kabul eder.O telaşla resim çekmeden masaya oturulur ve ''ay bu kadar şeyi nasıl yiyeceğiz dediğimiz herşeyi yeriz''. Karınlar doyduktan sonra zihni açılan ilk kişi ''masayı dolu , hindiyi tamken fotoğraf çekmediğimize'' hayıflanmaya başlar.Yenilir,içilir,bolca gülünür,yeni umutlara kadeh kaldırılır ve bütün aile birarada olduğumuzun mutluluğuyla , gözlerinde o keyfi görmeyi çok sevdiğim babam ''en kötü günümüz böyle olsun diyerek''kendince en özet dileğini belirtir.
Zaman geçti, artık annemle babamı evlerimizde bizler ağırlıyoruz.Yine hep beraberiz ve daha da kalabalığız..Sizlerin de harika bir yeni yıl geçirmenizi dileyerek benim gibi kalabalık ev daveti verecek kişilerle bir kaç tavsiye ve eğlenceli fikir paylaşmak istiyorum....Yemek &Menü;
Kalabalık bir davette açık büfe hem sizin hem misafirlerinizin rahat hissetmesini sağlar.Herkes sevdiğinden dilediği miktarda alabilir.Büfenizi de bir sofra gibi süsleyebilir ve aynı ihtişamı sağlayabilirsiniz.Yükseltiler yapıp(bunlar için üzerlerine büyük bir örtü ile örterek ters çevrilmiş tencere bile kullanabilirsiniz) büfenize daha fazla yiyecek sığdırabilirsiniz.Masada kesik/bütün narlar veya yeniyıl süsleri kullanabilirsiniz.
Herkes toplanana kadar  evdeki çeşitli sehpalara hazırlayacağınız cips , kuruyemiş,peynir ve kuru meyve tabakları misafirlerinizi güzelce oyalayabilir.Büyük bir tekerlek peyniri ortaya koyup misafirlerinizin keserek alması için minik peynir bıçakları yerleştirebilir veya renkli peynir topları hazırlayabilirsiniz..
''Kırmızı renkli  bir hoşgeldin kokteyli oldukça göz doldurabilir'' Şampanya içerisinde bir kaç nar tanesi de çok şık duracaktır.


Nar-Şampanya


Peynir Topları ve Patates Carpaccio


Çerezleri ise yine kaselere yığabileceğiniz gibi üzerlerine sevdiğiniz gibi karışımlar hazırlayıp onları küçük kanepelere çevirebilirsiniz.

Kuru etli ve Sarı Kapya Soslu Mısır Cipsi


Ana yemekte hindi bence vazgeçilmez bir klasik..Hindinin yanına bir kaç çeşit salata, belki sebze sote tavsiye ederim.Gerisi ailenizin ve misafirlerinizin damak tadına göre size kalmış.Zeytinyağlılar ve belki kırmızı etle yapılmış bir yemek (hindi yiyemeyenler için),  bir kiş veya börek olabilir..Fakat şunu unutmayın ki böyle günlerde genelde daha az yenir..O yüzden porsiyonları abartmamanız iyi olacaktır.                 
 Tatlı için ise ben güzel bir yeniyıl pastasını  hiç bir şeye değişmem..Siradan bir pasta yerine şeker hamurundan yeniyıl için özel tasarım bir pasta hem misafirlerinizi şaşırtacaktır hem de geceye damgasını vuracaktır..


Eğlenceli Fikirler ve Hediyeler;

Ev sahibi olarak gelen misafirlerin iyi vakit geçirmesi de sizin sorumluluğunuzda sayılır, minik sürprizlerle onlara hoş vakit geçirtebilirsiniz.
--Gelen kişiler arasında önceden bir çekiliş organize edebilirsiniz.
--Milli piyango biletlerini ağaca asıp misafirlerinize hediye edebilirsiniz.
--Yine çeşitli hediyeler alıp evde ''Yeniyıl çekilişi düzenleyebilirsiniz''(burada alacağınız hediyeler herkes tarafından kullanılabilecek şeyler olmalı.örneğin;renkli sabunlar,mumlar,düz renk atkılar,minik içkiler,çikolatalar olabilir)
--Büfeye veya ağaca herkese özel notlar asabilirsiniz.Yeni yılda yapmalarını dilediğiniz notlar yazabilirsiniz. ''...... kitabını oku'' , ''bir yemek kursuna git'',''ertelediğin tatile çık'  gibi...Eğer dileklerinize uyarlarsa size yıl içinde fotoğraf çekip göndermelerini şart koşabilirsiniz.

Yeni yıl dilek ağacı

Not; farklı sofra ve süsleme seçenekleri için http://cupcakesbymaja.blogspot.com/ dan Pınar'ın blog'una göz atmalısınız.

Bütün bunlar güzel bir yılbaşı geçirmeniz için küçük tavsiyeler fakat asıl önemli olan tabiiki de tüm aile bir arada mutlu,huzurlu sofralarda buluşabilmektir.Keyifli sofralarınızın olması dileklerimle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder